Minęło już 18 lat od reformy edukacji, która wprowadziła gimnazja. Obecnie jesteśmy świadkami przywrócenia starych zasad. Po niemal 20 latach funkcjonowania tych szkół, Polacy stali się ich przeciwnikami. Ostatnie badania wykazują, że aż ponad 60% badanych opowiedziało się za likwidacją gimnazjów. Dodatkowo, większość z nich uważa, że uczniowie niewiele są w stanie się w nich nauczyć.

Celem wprowadzenia gimnazjów było zlikwidowanie pewnych nierówności w wykształceniu. Czas jednak pokazał, że rezultat jest zupełnie odwrotny. Reforma z 1999 roku sprawiła, że szkoła zaczęła segregować uczniów. Pomimo rejonizacji, cały czas powstają szkoły, które selekcjonują dzieci. Doprowadza to do sytuacji, że często zwykłe gimnazja uważane są za szkoły dla trudnej młodzieży. Cała ustawa odnośnie gimnazjów okazała się być bardzo dziurawa i skutki tego odczuwamy cały czas. Coraz częściej więc słychać głosy mówiące o przywróceniu starych zasad nauczania, czyli 8-letniej podstawówki oraz 4-letniego liceum. Spora część nauczycieli nie jest jednak zadowolona z przywrócenia wcześniejszych rozwiązań, ponieważ obawiają się utraty pracy. Oczywiście, ustawa spowoduje sporo zamieszania w obecnym systemie edukacji, jednakże w dłuższej perspektywie może przynieść wiele pozytywów.

Poprzedni rząd bardzo bronił się od likwidacji gimnazjów i argumentował to coraz lepszymi wynikami w międzynarodowych badaniach PISA. Nie znaczy to jednak, że młodzież jest coraz lepiej wykształcona. Zdaje się, ze wręcz przeciwnie – zamiast przyswajać wartościową wieszę, bardzo często uczy się automatycznego wypełniania testów.

Załaduj więcej od Redaktor
Załaduj więcej w Edukacja

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Remont mieszkania z ograniczonym budżetem

Chcesz odnowić swój dom, ale nie chcesz wydawać dużych pieniędzy? Jeśli nie masz pojęcia, …