Analitycy rynku nieruchomości oceniają, iż ceny dużych lokali, jakie widnieją w katalogach dotyczących rynku wtórnego ponad sześć miesięcy, przesadzone są statystycznie o 15 procent. Szczególnie przeszacowane są mieszkania w Łodzi, Krakowie i Warszawie. Najbliżej cen realnych zaś w Katowicach, Bydgoszczy oraz Lublinie.

Specjaliści zwracają uwagę, że trafiające w minionych tygodniach do sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego stają się coraz tańsze, ponieważ oferujący powoli tracą cierpliwość. Powodem jest m.in. spadek opłacalności wynajmu, jak również rosnące koszty bieżące mieszkań, płynące m.in. z podwyżek czynszów stałych, jak również zmiennych opłat eksploatacyjnych. Jeśli chodzi natomiast o mieszkania na rynku pierwotnym, to ceny utrzymują się na stałym poziomie, czego przykładem mogą być deweloperzy Bydgoszcz.

Z wniosków ekspertów wynika, iż w tym roku można przewidywać przeceny nawet o 6-7 procent jako efekt spadku możliwości kredytowych w Polsce i wyhamowania akcji kredytowej, co natomiast jest pochodną wdrożenia zmian rekomendacji S. Zauważalnie mogą stanieć mieszkania z rynku wtórnego o powierzchni użytkowej ponad 50 metrów kwadratowych. Zdecydowanie mniej odczuwalnie natomiast będzie następowała przecena lokali niewielkich, zwłaszcza w prestiżowych dzielnicach.

Załaduj więcej od Redaktor
Załaduj więcej w Mieszkanie
Komentowanie wyłączone

Sprawdź także

Kolor mieszkania wpływa na atrakcyjność

Czy wiesz, że jest coś takiego jak kolor roku? Pantone Color Institute, konsultanci ds. Ko…