Wiele ostatnio mówi się o misji i wartości przedsiębiorstw, lecz nie tylko w kategoriach stricte gospodarczych, ale również społecznych. Czym więc jest społeczna odpowiedzialność biznesu? Jest to koncepcja mówiąca o tym, że przedsiębiorstwa są jednostkami społecznymi, które uwzględniają w swojej strategii interesy całego społeczeństwa.

Nie da się ukryć, że sporo firm wykorzystuje CSR (corporate social responsibility) jedynie w celu ocieplenia wizerunku. Niezwykle ważne w całym zagadnieniu jest to, żeby stały i konsekwentnie rozwijany element tożsamości przedsiębiorstwa, z którym ludzie będą chcieli się utożsamiać. Naprawdę warto sobie uświadomić, że z wizerunkowego punktu widzenia warto być biznesowym „świętym mikołajem”.

W czasach kiedy rodził się kapitalizm próżno szukać czegoś takiego jak etyka biznesu – liczył się zysk. Jednak kryzysy społeczno-gospodarcze wpłynęły na to, że biznes zaczął zauważać potrzeby społeczne. Jak to jednak przenieść do obecnych czasów? Chyba najlepszym przykładem będzie chęć budowania przez wiele firm strategii uwzględniającej ochronę środowiska. Nie chodzi jednak jedynie o spełnianie przez przedsiębiorstwo wszystkich wymogów formalnych i prawnych. Przedsiębiorstwo powinno podjąć dodatkowe działania skupione na zwiększonych inwestycjach w ochronę środowiska i wywieraniu faktycznego wpływu na efektywność organizacji skupionych wokół danego zagadnienia. Znaczenie mają różnego rodzaju innowacje związane z „zieloną energią” itp. Tego rodzaju wydatki należy traktować jako inwestycję, a nie koszt.

Przyjęcie strategii uwzględniającej społeczną odpowiedzialność biznesu może przynieść przedsiębiorstwu wiele dobrego. Prócz zalet czysto wizerunkowych warto mieć świadomość, iż pomaga to przyciągać młode talenty oraz motywować i przywiązywać wartościowych pracowników.

Załaduj więcej od Redaktor
Załaduj więcej w Edukacja
Komentowanie wyłączone

Sprawdź także

Wskazówki dotyczące trądziku różowatego

Rozważ użycie żelu brymonidynowego Brimonidine to zupełnie inny rodzaj leczenia trądziku r…