Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch, jednakże nasze zdrowie nie zależy jedynie od stanu fizycznego, lecz w dużej mierze od stanu psychicznego. W kontekście poprawy zdrowia, zazwyczaj wybieramy się do lekarza, dentysty, trenera personalnego itd. Jak często jednak podejmujemy decyzję, aby wybrać się do specjalisty od naszego zdrowia psychicznego? Bardzo rzadko. Jest to spowodowane błędnym przeświadczeniem, że osoba uczęszczająca do psychologa nie jest normalna i ma poważne problemy ze sobą. Jest to złe myślenie i bardzo krzywdzące.

Psycholog jest lekarzem, który pomoże nam z przygnębieniem, codziennymi lękami, problemami w rodzinie oraz związku. Warto sobie uświadomić, że nie musimy sobie z tym radzić sami. Niekiedy wystarczy rozmowa z przyjaciółmi, najbliższymi, jednakże czasem istnieją trudności, z którymi należy wybrać się do specjalisty. Działa to jak na zasadzie urazów – niektóre jesteśmy w wyleczyć samemu domowymi sposobami, a niektóre wymagają pomocy lekarza.

Jak więc określić, czy powinniśmy wybrać się do psychoterapeuty? Warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, m.in.:

– czy moje problemy są źródłem cierpienia?

– czy moje problemy ograniczają moje codzienne funkcjonowanie?
– czy problemy sprawiają, że nie umiesz cieszyć się życiem?
– czy często czujesz lek, niepokój?

Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią TAK, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o terapii.

Jeśli cały czas powtarzasz te same błędy, czujesz, że tkwisz w miejscu, nie możesz normalnie funkcjonować, nic Cię nie cieszy, nie panujesz nad jedzeniem i piciem, nie radzisz sobie z codziennymi sprawami itd., to jedynie psycholog może pomóc Ci te sprawy rozwiązać.

Nie oznacza to jednak, że tylko w sytuacjach kryzysowych warto chodzić do psychologa. Kiedy gorzej radzimy sobie z własnymi emocjami, kiedy czujemy potrzebę wygadania się komuś, a niekoniecznie chcemy, aby była to osoba nam bliska, kiedy chcemy nauczyć się „lepiej ogarniać rzeczywistość”, warto skorzystać z porady specjalisty.

Tego typu terapie są naprawdę skuteczne. Nie warto zamykać się w sobie lub samemu przechodzić przez trudne momenty w życiu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat terapii, warto odwiedzić Psychoterapia Toruń.

  • Wybory konsumenckie

    Marketing to ciężki kawałek chleba. W przypadku marek lub produktów typowo polskich lub ty…
  • Czym jest thalasoterapia?

    Chętnie jeździmy nad morze, nawet nasz krajowy Bałtyk. Nie wszyscy jednak mają świadomość …
  • Metodyka alergologa i dermatologa

    W organizmie ludzkim i w jego otoczeniu istnieje pole elektromagnetyczne. EKG, EEG –…
Załaduj więcej od Redaktor
Załaduj więcej w Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Wybory konsumenckie

Marketing to ciężki kawałek chleba. W przypadku marek lub produktów typowo polskich lub ty…