Od czego zacząć przebudowę starego domu?

Stary dom, który wygląda na taki, który można jedynie wyburzyć może mieć duży potencjał. Wystarczy przyjrzeć się mu bliżej i kreatywnie zagospodarować to, co już istnieje oraz wykorzystać wyobraźnię do stworzenia praktycznego, funkcjonalnego domu. Jak odnowić stary budynek? Na co zwrócić największą uwagę?

Sprawdzenie stanu technicznego – co jest najważniejsze?

Rozważenie, czy dom można przebudować i odnowić trzeba rozpocząć od kompleksowej oceny stanu technicznego budynku. Przede wszystkim inspekcji należy poddać ściany nośne. Jeśli nie ma na nich pęknięć czy głębokich rys, oznacza to, że są one bez zarzutu. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie podłóg. Uginanie się podłóg może być przyczyną niestabilnej konstrukcji, a jeśli dom ma piętro, strop pod podłogą również może się uginać. Bardzo ważny jest również dach, a konkretniej jego konstrukcja, czyli tak zwana więźba. Pęknięcia, nadłamania czy podłużne bruzdy nie świadczą dobrze o stanie dachu, z kolei brak tych usterek pozwala stwierdzić, że dach nie wymaga remontu. Nie można pominąć kwestii wilgoci, która w starych budynkach obecna jest bardzo często. Jeśli w budynku panuje charakterystyczny zapach, widoczna wilgoć na murach czy nawet grzyb, to dom na pewno należy zabezpieczyć przed wilgocią.

Nowy projekt

Po sprawdzeniu wszystkich kwestii technicznych można zacząć snuć plany przebudowy od strony funkcjonalnej oraz estetycznej. Potrzebne będzie na pewno skonsultowanie się z architektem w sprawie sporządzenia planu, czyli projektu domu. Architekt, który ma doświadczenie i ma na swoim koncie projekty domów Kraków pomoże zrealizować założenia właściciela i fachowym okiem oceni co opłaca się zmienić, jakie ściany zburzyć czy wybudować. Bardzo częstą modyfikacją jest dobudowanie piętra. Powiększa to w dużym stopniu powierzchnię użytkową bez zajmowania powierzchni działki. Warto pomyśleć także o ociepleniu budynku, co pozwoli na zaoszczędzenie w przyszłości na ogrzewaniu w zimowe miesiące.

Załaduj więcej od Dariusz
Załaduj więcej w Mieszkanie
Komentowanie wyłączone

Sprawdź także

Dla kogo odzież militarna?

Nie tylko dla wojskowych Przechadzając się po galeriach handlowych możemy napotkać się na …