Kiedy szukamy swojego wymarzonego mieszkania lub domy, jednym z głównych kryteriów jest lokalizacja. Często chcemy mieszkać tam, gdzie wszędzie jest blisko – do sklepów, galerii, pubów, kościołów itd. Z drugiej jednak strony dom rodzinny kojarzy nam się z przyrodą, ciszą, spokojem, ciepłem. Zazwyczaj obie te opcje wzajemnie się wykluczają.

W centrach zazwyczaj dostępne są mieszkania w kamienicach lub blokach. Nowe budownictwo coraz częściej oferuje nam mieszkania dwupoziomowe, lecz nie jest to jednak to samo co dom jednorodzinny. Coraz częściej pojawiają się oferty apartamentu w takiej konfiguracji, są to jednak mieszkania o wysokim standardzie, co wiąże się z wysoką ceną.

Niestety nie mam zbyt wielu alternatyw – albo wysoka cena albo zatłoczone blokowiska. W takim wypadku ludzie często decydują się na przeprowadzkę na przedmieścia miast. Wyludnianie się centrów jest coraz częstszym zjawiskiem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Rozwój komunikacji miejskiej oraz liczne dotacje sprawiają, że przedmieścia stają się coraz bardziej atrakcyjne. Poza tym ludzie coraz częściej cenią sobie spokój, przyrodę i chcą uciekać od smogu oraz zgiełku centrów miast.

Jasno wynika więc dlaczego coraz więcej ludzi decyduje się mieszkać poza granicami dużych miast i jedynie dojeżdżać tam do pracy. Popyt wpływa na podaż. Jeśli coraz więcej ludzi oczekuje osiedli na przedmieściach, to właśnie tam coraz częściej deweloperzy będą decydować się na nowe inwestycje.
Wybór lokalizacji nigdy nie jest prosty. Wszystko zależy jednak od indywidualnych potrzeb człowieka. Trudno jednak zachować kompromis między spokojnym mieszkaniem wśród przyrody a wygodą życia w mieście, gdzie mamy łatwy dostęp do szeroko rozumianej kultury.

 

Załaduj więcej od Redaktor
Załaduj więcej w Mieszkanie
Komentowanie wyłączone

Sprawdź także

Kolor mieszkania wpływa na atrakcyjność

Czy wiesz, że jest coś takiego jak kolor roku? Pantone Color Institute, konsultanci ds. Ko…