Czy znasz zapalenie wątroby? Mam nadzieję, że nie, biorąc pod uwagę, że 80 procent wszystkich pierwotnych raków wątroby na całym świecie jest spowodowanych przewlekłą infekcją wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Mam również nadzieję, że znasz zapalenie wątroby, ponieważ wiesz że istnieje szczepionka , aby zapobiec infekcji, a w ostateczności rakowi wątroby. Sprawdź: Szczepienia Covid

Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego zapalenia wątroby z przesłaniem „Poznaj zapalenie wątroby – działaj teraz”. Więc co powinieneś wiedzieć i jak możesz działać w oparciu o tę nową wiedzę?

Zacznijmy od podstaw. Setki milionów ludzi na całym świecie cierpi na jeden z pięciu typów wirusowego zapalenia wątroby (A, B, C, D i E), a każdego roku prawie 1,4 miliona ludzi na całym świecie umiera z powodu ostrej lub przewlekłej choroby wątroby, spowodowanej głównie wirusy zapalenia wątroby typu B i C (odpowiednio HBV i HCV). W Stanach Zjednoczonych wirus HBV najczęściej przenosi się poprzez kontakty seksualne, ale może być również przenoszony przez używanie wspólnych igieł lub innego sprzętu do podawania leków, narażenie na zakażoną krew lub przenoszenie się z matki na dziecko po urodzeniu.

Jako główny czynnik ryzyka raka wątroby, przewlekłe zakażenie HBV zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby o 100 razy więcej niż u osób niezainfekowanych wirusem. Wiele osób z przewlekłym zakażeniem HBV nie wie, że jest zakażone, ponieważ często nie czują się ani nie wyglądają na chore. I chociaż wskaźnik zakażeń HBV w Stanach Zjednoczonych spadł, zachorowalność na raka wątroby wzrosła ponad trzykrotnie, a śmiertelność wzrosła ponad dwukrotnie.

Załaduj więcej od Redaktor
Załaduj więcej w Zdrowie
Komentowanie wyłączone

Sprawdź także

Kolor mieszkania wpływa na atrakcyjność

Czy wiesz, że jest coś takiego jak kolor roku? Pantone Color Institute, konsultanci ds. Ko…